Augusztus 14-én a Channel 4 olyan történetet dolgozott el dokumentumfilmjében, amely egyrészről egy szomorú esemény folytán újra aktualitását nyerte, másrészről a street art történelem egyik legnagyobb sztorija. A Banksy – Robbo háború feldolgozása, ahogy én az eseményeket követtem az elmúlt időkben, megragadt az amatőr videó készítés és a megszállottak fotódokumentációinak szintjén. Ami nagyon jó. Különösen a Los-Angeles-i művész srác, Jacob Patterson többrészes videója. A Channel 4 viszont most olyan átfogó és alapos felidézését adta a csupán „graffiti war”-ként emlegetett történetnek, amiben minden apró részlet megvan, amely végre Robbo szemszögéből mutatja be a háborút, és amely, az élet szörnyű iróniájából adódóan, úgy tűnik, talán le is zárta azt. Lejjebb, akik nem akarják végignézni a filmet, röviden pár információ ezekről.
1. A film
Graffiti Wars. 48 min. Rendezte: Jane Preston (update: a video jelenleg nem elérhető. megkérdeztem a feltöltőt, hogy copyright miatt-e vagy más miatt, és, hogy meg lesz-e javítva. A channel 4-on egyelőre szintén nem lehet lejátszani, de amint valahol újra lesz nézhető video, linkelem! (ha copyriight miatt nem nézhető a video, akkor az érdekes lenne a channel 4 részéről, akik elkísérik Robbo-t a börtönbüntetést érő éjszakai festésre, de ezt nem engedik - talán erre van az a szavunk, hogy "diszkrepancia") update2: a channel 4 értesített, hogy csak a UK-ben és Írországban nézhető a video, és nem tervezik ennek a bővítését. Reméljük, azért, sikerül találni valamilyen megoldást;)) update3: visszaírt a feltöltő, talán az alábbi link több ideig húzza:) update4: ezt is levették. update5: Íme egy YouTube-os link.
2. Casus belli és a háború
A Banksy – Robbo háború szinte már legenda; olyan eposz, amelyben underground félistenek próbálnak egymás felé kerekedni. A bomba pár évvel ezelőtt robbant, mikor Banksy a két évtizede többé-kevésbé jó és sértetlen állapotban lévő Robbo graffitit átfestette. Kettejük egymás iránt táplált ellenszenve persze jóval korábban kezdődött. Állítólag Robbo megütötte Banksy-t, aki később ezt cáfolta, és kijelentette: „Engem soha az életben nem ütött meg Robbo. Talán egy másik fickó lehetett. Tiszta szívből remélem, hogy az illető megérdemelte.” A húszéves graffiti a londoni Camden-negyed Regent’s csatornájánál volt. Miután Banksy megszegte a writerek örök szabályát (hogy a másik művét nem szerkesztjük bele a sajátunkba), Robbo, bár elvileg visszavonult a graffititől; visszavágott, amire „Mr. B.” lépett, és így tovább. A képek alakulásának kronologikus áttekintéséhez kattints ide. A „háború” persze vonatkozik a street art–graffiti viszonyra, amelyet gyakorlatilag megtestesít a két figura. Ilyen szempontból érdekes Ben Eine és Blek le Rat alakja, akik megszólalnak a filmben, és sok mindent elmondanak (aminek egy részét persze eddig is tudtuk). Érdekes kérdés az is, hogy Robbo kiállítása mennyire mond ellent a graffiti-ethosznak, és mennyire vált pont olyanná, amilyenné éppen, hogy soha nem szeretett volna.
3. A szomorú aktualitás – Robbo kómában
2011. április 2-án Robbo súlyos fejsérülést szenvedett, amely miatt azóta is kómában fekszik. A 2010 októberi kiállítása után áprilisban nyitották meg második showját. Sajnos Robbo pár nappal a megnyitó előtt kórházba került. A kiállításra emlékszem, de a kómáról lemaradtam; a film előtt nem sokkal olvastam egy aukcióról szeptember 4-én, amely a kómában fekvő Robbo-t támogatná; kicsit megrázott a hír. Októberben Londonban voltam, és ellátogattam a Regent’s Canal környékére, ahol láttam az épp aktuális állását a graffiti wars-nak, így talán még közelibb volt a dolog. Pár saját képpel búcsúznék. András